» Anasayfa / » SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI TÜM TÜRKİYEDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI TÜM TÜRKİYEDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Siyer-i Nebi Yarışması 81 il ve 700’e yakın ilçe merkezinde on binlerce liseli öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.


Efendimiz (S.A.S)’in ahlâkı ile buluşturmayı hedefleyen Siyer-i Nebi Yarışması, Türkiye genelinde 81 il ve bir çok ilçedeki 3500 merkezde yapıldı. Sınava giren 150 bin genç, İbrahim Cücük’ün Ayetler ve Hadislerle Peygamberimizin Hayatı  isimli kitabından çoktan seçmeli 90 soruda ter döktü. Yarışmaya katılan gençler, 120 dakika süren sınav ile Peygamber Efendimizi daha iyi tanımış olmanın heyecanını yaşadı.
 

Siyer-i Nebi Yarışması Türkiye genelinde 81 il ve bir çok ilçedeki 3500 merkezde yapıldı. Liseler Komisyonu’nun bu yıl ikincisini yine ülke genelinde düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması gençlerin büyük heyecanına sahne oldu.
 

Liseli öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Siyer-i Nebi yarışması 5 bin 376 lisede yapıldı.
 

Yarışmaya katılımın Fen Liselerinden Meslek Liselerine kadar her liseden olması Hz. Muhammed (sav)’ın hayatının öğrenilmesi noktasında önemli bir gösterge oldu. Sınavın değerlendirilmesinden sonra dereceye giren öğrencilere İllerimizde yapılacak olan Mekke’nin Fethi programlarında ödüllendirilecek. Ulusal çapta organize edilerek yapılan bu sınav, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol ile gerçekleştirildi. Kur’an ahlakı ile ahlaklanan Peygamber’in hayatını okuyan liseli öğrenciler ilk defa bir sınava kendilerinden emin bir şekilde girdi.


Genel Merkez Liseler Komisyon Başkanımız  Muhammed Ali Aydın Bey Sınav hakkında söyle konuştu;

“Siyer-i Nebi Yarışması kaybedeni olmayan bir yarışmadır. Gençlerin yarışmada temel metin olan Ayetler ve Hadislerle Peygamberimizin Hayatı kitabını okumaları bile çok önemli bir kazanımdır. Efendimiz(sas)’in hayatından küçücük kesitlerin öğrenilmesi, bir sözünün hafızalarda kalması belki bir gencin geleceğini şekillendirecektir. Bir gencin  insanların en hayırlısının insanlar için faydalı olan kişi olduğuna inanması herkesin kazanmasına yol açacaktır." 
 
 

"Yarışmayı neden yapıyoruz? 


“Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar.”

 

Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçektir. Bizim için susuz ve ekilmemiş topraklardaki hiçbir gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir ve baharı başlatacak çiçeğin tohumunu atmak vazifesi bizlerindir.

 

Fidanlar erken yaşlarda eğilirler, şekil alırlar. Gençlerimiz de Lise çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri çevrelerine aksettirirler.

 

Ülkemiz gençliğinin içerisinde bulunduğu ahval ortadadır. Gençlerimize bulundukları konumu, kendilerine kalan mirası ve gidecekleri rotayı vermek için yarışmamız çok önemlidir. Türkiye geneli 300 bin öğrencimizin katılacağı Siyer-i Nebi Yarışması hedefi doğrultusunda, Peygamberimizin Hayatını gençlerimizin örnek alması son derece mühimdir. Yapacağımız yarışma bir nebze de olsa ülkemizde bulunan Liseli gençlere ulaşmakta önemli bir adımdır.

» İlgili Başlıklar

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış