» Anasayfa / » İnancımızın temelleri, Milli Görüş’ün fabrika ayarıdır.

İnancımızın temelleri, Milli Görüş’ün fabrika ayarıdır.

3 ayrı ilde icra edilen toplantıya Genel Başkanımız Salih TURHAN, Lise, İmam Hatip ve Ortaokul Komisyon Başkanlarımız katıldı.
Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkez Liseler, İmam Hatipler ve Ortaokullar Komisyonlarımızın düzenlediği ara dönem kampları Konya, İstanbul ve Antalya’da icra edildi. İmam Hatipler Şube Komisyon Başkanları Kampına katılan Saadet Partisi YİK Üyesi TBMM Eski Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu, genç başkanlarımıza tecrübelerini aktardı.
 
Toplantılarda konuşan AGD ve MGV Genel Başkanımız  Salih Turhan: “Merhum Erbakan Hoca, İslam inancının dört temel esasını anlatırdı. Bu esaslar Milli Görüş’ün Fabrika ayarlarıdır. Birincisi, İslam vahiy dinidir. Akıl sahiplerine gönderilmiştir. Ancak insan aklının bir ürünü değildir. Allah yapısıdır. Mükemmeldir. İşte biz bilginin kaynağı olarak sınırlı insan aklını değil kendisinde hiçbir noksanlık bulunmayan vahyi kabul ediyoruz. İkincisi, İslam dininin temel prensipleri değişmez. Üzerinden binlerce yıl da geçse faiz haramdır. Her evde bir buzdolabı gibi her evde bir ATM olsa faiz yine haramdır. Medeni kanunda hangi düzenlemeyi yaparsanız yapan sütkardeşler evlenemez. Haramdır. Bu prensipler Allah tarafından konulmuştur. İnsanın dünya ve ahiret saadetinin anahtarı olan prensiplerdir. Üçüncüsü, İslam herhangi bir ideoloji ile sentez kabul etmez. Ne Türk-İslam sentezi olur ne Arap-İslam sentezi. Ne sosyalist İslam olur ne de Kapitalist İslam. İslam İslam’dır. Bir düşüncenin İslam’a çok yakın olması ile İslam’ın çok uzağında olması arasında fark yoktur. İkisi de İslam değildir. Ne diyoruz bakın, İslam’a çok yakın olması ile İslam’ın çok uzağında olması arasında fark yoktur. İkisi de İslam değildir. Dördüncüsü, En büyük ibadet cihattır. Niye? İslam bilinsin diye değil yaşansın diye indirilmiş bir dindir. İslam tehir edilmiş, sonra yaşanılacak, beklenilen gün geldiğinde yaşanılacak, bizden sonraki kuşaklar tarafından yaşanılacak bir din değildir. Müslüman her durumda ve şartta İslam’ın emir ve yasaklarını hayatına tatbik etmenin derdinde olacaktır. İşte bunu sağlayan ibadet cihattır. Cihat 7 günü 24 saati kapsayan, kuşatan bir ibadettir” dedi. 
 
KIBRIS’TA VERECEK BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOKTUR
Kıbrıs meselesine de değinen Genel Başkanımız Salih TURHAN: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceği ile ilgili 5’li (Türkiye, Yunanistan, İngiltere, KKTC, Rum Kesimi) Cenevre görüşmeleri Mart ayında yeniden başlayacak. Bu görüşmeler son derece yersiz ve gereksiz görüşmelerdir. Bizim Kıbrıs’tan verilecek bir karış toprağımız yoktur,  bilakis adanın tamamıyla ilgili haklarımız vardır. Şehit kanlarıyla alınan toprakların verilmesinin müzakere edilmesi kabul edilemez. Kıbrıs, İslam coğrafyasının, enerji kaynaklarının, enerji nakil yollarının ve Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu arasında ticaretin anahtarıdır. Kıbrıs’taki her gelişme hem Türkiye’nin hem de Mısır, Suriye, Lübnan başta olmak üzere İslam Ülkelerinin geleceği ile ilintilidir. Aynı zamanda Kıbrıs’tan taviz verilemesi en çok da Siyonist İsrail’in desteklediği bir projedir. Biz Sudan’ın bölünmesi, Irak’ın ve Suriye’nin parçalanması için gayret edenlerin Kıbrıs’ın bütünlüğünden bahsetmelerindeki niyetin ne olduğunu biliyoruz” diye konuştu.
 
SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGEYE DEĞİL, BARIŞA İHTİYAÇ VARDIR
Suriye’de oluşturulması istenen güvenli bölgeler ile ilgili de konuşan Genel Başkanımız Salih TURHAN, “Suriye’nin güvenli bölgeye değil, topyekûn bir barışa ihtiyacı vardır. Barış için, ABD, AB, İngiltere ve İsrail bölgeden elini çekmelidir. Ankara, Bağdat, Şam ve Tahran arasındaki görüşmeler artırılmalı, bölgenin geleceği için mutlaka işbirliğine gidilmeli, yapay sınırları ortadan kaldıran, ırkçılıktan ve mezhepçilikten uzak adil bir gelecek planlaması yapılmalıdır. Biz, Türkiye tamamen Batı’yla tüm ilişkilerini de kopartıp atsın demiyoruz. Ancak bağımlılık ilişkisinden kurtulsun, stratejik ortak olmak zorunda kalmasın diyoruz” açıklamasında bulundu.
 
YARININ İHTİYAÇLARINI GİDEREBİLECEK BİR SİSTEM OLUŞTURULMALIDIR
Son günlerin en fazla konuşulup tartışılan Anayasa değişikliği ve referandum süreci ile ilgili değerlendirme yapan Genel Başkanımız Salih TURHAN, şunları kaydetti: “Parlamenter Sistem de Başkanlık Sistemi de çeşitli ülkelerde uygulanan, insanlığın ortak birikimi olan iki sistemdir. Her iki sistem de kendi içerisinde denge sağlayan birçok unsuru içermektedir. Şimdi hiçbir dengeleyici tedbir almaksızın, bir sistem içindeki bir unsuru kaldırarak ya da başka bir sisteme ait unsurları ekleyerek yeni bir sistem kurmaya kalmak deneme yanılmadan başka bir şey değildir. Yeni bir sistemle arzulanan nedir? Yani amaç nedir? Sonuçlar ne olacaktır? Örneğin 2010 yılında yapılan referandumla vesayeti kaldırıyoruz dediler, yargıda olan değişiklikleri hep birlikte gördük. Uzun yıllardan beri devam etmekte olan bir sistemi değiştirip yeni bir sistem getirilecekse bin düşünüp bir yapmak gerekir. Hele hele tek kişiye göre sistem oluşturmanın hiçbir mantığı yoktur. Günü kurtarmak için sistem değişikliği yapılmamalıdır. Dünün ve bugünün ihtiyaçlarından yola çıkarak yarının muhtemel ihtiyaçlarını da giderebilecek bir sistem oluşturulmalıdır.”
 
ÖNÜMÜZDE İKİ YOL VAR
İslam coğrafyasının her yeni güne yeni bir acı ile uyandığını söyleyen Turhan: “Etrafımızdaki çember daralıyor. Basiretsiz yönetimler yüzünden hem bir büyük savaşa doğru sürükleniyoruz hem de kenetlenmeye en çok ihtiyaç duyacağımız bir zaman diliminde hızlı bir toplumsal çözülme yaşıyoruz. Önümüzde iki yol var. Birincisi olup bitenleri haber bültenlerinden, gazete manşetlerinden, internet portallarından takip edeceğiz ve biz demiştik diyeceğiz. İkincisi olup bitenler karşısında müdahil bir tutum takınacağız, tüm gayretimizle bu gidişatı değiştirmek için mücahede edeceğiz. Zerre kadar iyiliğin ve zerre kadar kötülüğün hesabının sorulacağı günde, hardal tanesi kadar bir işin önümüze getirileceği günde ilk tercihin hesabını kim nasıl verecektir?” dedi.
 
<span style="font-size:12.0pt;line-height:115%;Tahoma" ,"sans-serif""="">3 gün süren, Genel Merkez Liseler, İmam Hatipler ve Ortaokular Komisyon Başkanları Ara Dönem Kampları toplu fotoğraf çekimiyle nihayete erdi.

» İlgili Başlıklar

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış