image

Anadolu Gençlik Derneği Bölge, Şube, Şube Sekretarya ve Şube Spor Komisyon Başkanları Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Ortak oturum da konuşan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan,” AGD’nin en önemli varlık sebebi olarak gençleri hak ve adaleti önceleyen değerlerle buluşturmak ve ifsada karşı bir direniş merkezi oluşturmak” olduğunu söyledi.  

 

“Türkiye ve Balkan Şampiyonları Çıkardık”

 AGD’nin tüm birimleriyle gençlere ulaşmak ve belirli değerleri kazandırmak için çalıştığını belirten Turhan, bu ayki toplantıda özellikle AGD Spor Komisyonun gençlerin kazanılması açısından önemini vurgulayarak şunları söyledi; “ En çabuk netice alınan yerlerden bir tanesi Spor Komisyonumuzdur. Bu komisyonumuzun çalışma noktasında temelde 3 tane çalışma alanı oluşturmuş vaziyetteyiz. Bunlardan bir tanesi savunma sporları olmak üzere gençlerimizin hizmetine sunabileceğimiz birçok branşımız var. İkinci olan ilk yardım eğitimleridir. Üçüncü olan ise afet bölgeleri açısından birinci bölgeden deprem bölgeleri açısında, sel ve diğer afetler ile alakalı arama kurtarma ekiplerin kurulması hususunda çalışmalara başladık. Toplumsal duyarlılığın kurulması açısından son derece önemli bir husustur. Bir yılını doldurmak üzere olan spor komisyonumuz ülkemiz içinde ve balkanlarda yapılan şampiyonalarda Anadolu Gençlik Spor Kulübü aracılığıyla şampiyonlar, ikinci ve üçüncüler çıkardık. Bu başarılar güzel ama bizim spor komisyonumuzu kurmamızdaki diğer bir amaç gençleri kötü alışkanlıklardan madde bağımlılıklarından korumak içindir.”  

“Mekke’nin Fethinden Çıkarmamız Gereken Dersler Var”

Konuşmasında önceki hafta yapılan Mekke’nin Fethi programlarına değinen Turhan, Mekke’nin Fethinden alınması gereken dersler olduğunu vurguladı: “ Mekke’nin Fethinden yapılan işin ön hazırlığının ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olduk. Efendimiz (sas)’in 2 yılı geçen bir sürede yaptığı fütuhat çalışmasını çok gizli ve mahrem bir şekilde yürütmüştür. Bir tane bile insanın burnu kanamadan nasıl bu fetih gerçekleştirilir hassasiyeti çok önemlidir. Disiplin ve itaat meselesini de Mekke’nin Fethinden almış oluyoruz. 10 bin kişilik disiplindi bir ordu, ramazan ayında yapılan bu seferde Efendimiz (sas)’in oruçlarınızı bozun demesine rağmen aralarında bozmayanların da çıkmasına rağmen Efendimiz (sas)’in ısrarı üzerine itaat etmeleri. Efendimiz (sas)’in Mekke’nin Fethine girerken ki tevazu hali hepimize bir ders çıkarmamız gerektiğini hatırlatıyor. Gençlerle ve insanlarla olan diyalogumuz hayatımızın bütün aşamalarında kibirden ve tekebbürden uzak tevazuyu merkeze alan bir hayat tarzını benimsememiz gerekmektedir. Peygamber Efendimiz (sas) aynı zamanda başımıza gelecek veya gelen belalar ve musibetler hususunda Allah’a sığınmamız gerektiğinin de altını çiziyor. Mekke’nin Fethinden alınan bir diğer ders ise kimseye karşı yapılan yanlışından dolayı kin duymamız gerektiğini Peygamber Efendimiz (sas) bizlere bizzat örnek oluyor. Farklı siyasi ve farklı görüşlerdeki dernek ve sendikalarla mutlaka iletişime geçmemiz gerekmektedir. Mekke’nin Fethinden çıkardığımız bir diğer husus ise vefadır. Peygamber Efendimiz (sas) Mekke’yi Fethettikten sonra bir vefa örneği sergileyerek Ensar ile birlikte Medine’ye geri dönmüştür. Bundan dolayı Peygamber Efendimiz (sas)’in vefası da bizim için bir örnektir” diyerek Mekke’nin Fethinin anlamına dikkat çekti.

 

“Yaşanılan Hak İhlalleri Görmezden Gelinemez”

Mekke’nin Fethi programlarından önce Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı hak ihlalleri ile ilgili yoğun protesto eylemleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Turhan, “ Bu protestolarla bir duruş sergiledik. Kardeşlerimize sahip çıktığımızı ifade etmiş olduk. Bir işi yaparken adaleti de ortaya koyarak yapmamız gerekiyor. Kestirip atmak netice vermez. Yapacağımız iş bu zulme maruz kalan insanların bundan sonraki hayatlarına da zarar vermeden bu sürecin olması gerekmektedir. ABD’nin Doğu Türkistan’daki hak ihlalleri karşısında yer alıyor gibi duruşu tamamen kendi çıkarları gereğidir. ABD’nin çıkarları Çin’in hak ihlallerini meşrulaştırmaz. Çin ve ABD arasında yaşanan rekabet bizim olup biten zulmü görmemize engel değildir. Biz ABD’nin de Çin’inde emperyalist politikalarına karşı net bir tavır ortaya koyarız. Çin Doğu Türkistan politikalarını mutlaka gözden geçirmelidir. Ticari kaygılarla yaşanılan hak ihlalleri görmezden gelinemez” diyerek konuşmalarını noktaladı.

 

Toplantıda 7 – 14 Ocak Görme Engelliler Haftası öncesi Anadolu Engelliler Birliği Genel Başkanı İsrafil Bayrakçı da kısa bir sunum yaparak görme engellilerin sıkıntıları beklentileri ve toplumsal yaşama katkılarıyla ilgili bir değerlendirmelerde bulundu.

 

Son olarak Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım İslam’da istikametin önemi üzerine kısa bir sunum yaptı.

 


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı