image

Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şubesinin düzenlemiş olduğu iftar programına katılan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, “Ramazan’a bir gün kala sadece ya da Ramazan ayının ilk haftalarında ilk kıblegahımızın olan Mescidi Aksa’nın bulunduğu Filistin topraklarına İsrail’i saldırılarıyla başlıyoruz” dedi.

Şahadete Seviniyorlar

Bu sene Ramazan’a bir gün kala Gazze Şehri’ne İsrail tarafından yapılan saldırılarla başladığımızı söyleyen Turhan, “Filistin toprağı gibi İslam Beldeleri de birçoğu açısından böyle sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Tabi bizler bu durumla alakalı üzüntülerimizi ifade ederken diğer taraftan Filistin topraklarındaki kardeşlerimiz şahadete üzülmüyorlar. Şahadete seviniyorlar. Çünkü şahadetin bir başlangıç, bir vuslat, bir bereket olduğunun farkındalar ve ona göre de 1948 yılından itibaren yoğun bir şekilde mücadelelerine devam ediyorlar.

Filistinliler şahadet haberleri geldikleri vakit üzülmüyorlar bilakis seviniyorlar. Ama diğer taraftan bizi tedirgin eden ve üzen 1948 yılından beri her yıl yüzlerce ve binlerce kardeşimizin şehit edilmesi ilk kıblegahımız olan Mescidi Aksa’nın bulunduğu Kudüs Şehri’nin merhale merhale Filistin topraklarının İsrail’e verilmesi hadisesidir” dedi.

“Son 30 Yılda 10 Milyondan Fazla Müslüman Ruhunu Teslim Etmiştir”

Amerikan Başkanı Trump’ın damadının yaptığı açıklamada, Asrın anlaşmasını Haziran ayında uygulamayı düşünüyoruz dediği sözü hatırlatan Turhan, “ Asrın anlaşması o bölgede bulunan birçok İslam ülkesinin de desteğini alarak Amerika’nın ve İsrail’in planlarıyla birlikte bir avuç kadar kalan Filistin topraklarını özellikle de Mescidi Aksa’nın bulunduğu Kudüs Şehri’ni, Gazze’yi, Batı Şeria Beldesi’nin birçoğunu İsrail’e vermek ve bir ince çizgiyle birlikte Mısır’ın Sina Çölü’nün büyük bir çoğunluğunda yeni bir Filistin Devleti inşa edip Filistin topraklarının yüzde doksanından fazlasını İsrail’e vermek gibi bir hain bir anlaşmanın içerisindeler. Yani orada birçok İslam ülkeleri de işin içerisindedirler.  Sadece Filistin değil dokuzuncu yılını doldurduğumuz Suriye topaklarında da ne yazık ki 500 den fazla gruplar oluştu. 9 yılda, 1 milyona yakın insan ruhunu teslim etti, 10 milyon Suriyeli vatanını terk etmek zorunda kaldılar. Yürek acımız Doğu Türkistan da namaz kıldıkları Kuran eğitimleri aldıkları ve ramazan oruçlarını tuttukları için yüz binlerce Doğu Türkistanlı kardeşimiz ne yazık ki vatanlarından ve ailelerinden ayrı bir şekilde hayatlarını idame ettiriyorlar. Şöyle bir baktığımızda işgaller bittikten sonra o İslam Ülkeleri’ne ayrılık tohumları ekiyorlar, mezhep kavgaları ve ırk kavgaları çıkartıyorlar. Son 30 yılda 10 milyon Müslüman ruhunu teslim etmiş. Bu 10 milyon Müslüman’ın ne yazık ki yüzde doksanından fazlası birbirlerini katletmiştir” diyerek Müslümanların büyük bir tehlike içerisinde olduğunu dile getirdi.

İnsanları Sıkıntıdan Kurtarma Ayıdır

Medya kuruluşları ve televizyon programları ramazanın esas ruhuyla alakalı vazifeyi ifade etmediklerine dile getiren Turhan, “Yaptığımız bütün ibadetlerin bir şekli boyutu vardır. Esas itibariyle şekli boyutu ve bununla birlikte işin manasını hayata tatbik ile alakalı görevliyiz. Ramazan ayı açısından da temelde kuran ayıdır, bir sünneti yaşama ayıdır, bir infak ayıdır, insanlarla hemhal olma ayıdır, bereket ve tevazu ayıdır.  Bunlarla birlikte ramazan bir mücahede ayıdır. İnsanları sıkıntıdan kurtarma ayıdır” diyerek sözlerini tamamladı.


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı