image

Avrupa Gençlik Derneği Genel Merkezi açılışı doğrultusunda gitmiş olduğu Viyana’da Saadet Partisi divan programda konuşmalarını gerçekleştiren Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan,  “Avrupa Gençlik Derneğimizde ilklerden olmak bir onurdur. Siz tarih boyunca hem Avrupa’da yaşayan insanlar tarafından hem de Türkiye’deki kardeşleriniz tarafından hep hayırla yad edileceksiniz. Siz tarihe iz bırakacak bir işe ortak oluyorsunuz” dedi.

 

“Biz Adaleti Tesis Etmekle Mükellefiz”

İnsanlara Kur’an-ı Kerim’in mesajını ulaştırmak ve bir teklif sunmak hepimizin görevidir diyen Turhan, “Ancak insanlara bu inancımızı dayatma hakkımız yoktur. İnancımızı en güzel şekilde yaşamak ve anlatmak bizim görevimizdir.

Bunun ötesine geçmek ve insanlara inanç dayatmak ise kabul edilebilir değildir. Diğer taraftan Müslüman olsun ya da olmasın adaletle muamele isteme hakkı bütün insanların hakkıdır.

Adil olmak, adaleti tesis etmek, hak ve adaletten yana durmak inancımız gereğidir. Bir zorunluluktur.

Tevhit inancı teklif edilir ve ama adalet teklif etmekle olmaz. Adalet bizzat tesis edilmelidir.

Biz adaleti tesis etmekle mükellefiz” dedi.

 

“İnsanlar Sadece Bombalarla Yaşamlarını Yitirmiyor!”

Nimet ve külfet paylaşımında adaletin olmadığını bir kez daha vurgulayan Turhan, “Dünyanın insanı imha etmek için harcadığı para, insanı yaşatmak için gerekli olandan kat kat daha fazla.

Muhtaç bırakmaya, tahakküme, sömürüye dayalı bir düzen var.

Suriye’de yaşanılan kaos 8. yılını bitirmek üzere. Neredeyse altı yüz milyon insan yaşamını yitirdi. 10 milyon kadar Suriyeli mülteci pozisyonuna düştü. Sadece Türkiye’de 4 milyona yakın Suriyeli var.

Yemen’de ABD’nin ısmarladığı savaş devam ediyor. İnsanlar sadece bombalarla yaşamlarını yitirmiyor. Açlık ve salgın da ölüm sebepleri arasında. Küçücük çocuklar dünyanın gözleri önünde eriyip gidiyor.

Irak’ta, Libya’da, Mısır’da, Bangladeş’te sular durulmuş değil.

100 yılı aşkın bir süredir Filistin toprakları işgal altında. Kudüs işgal altında. Mescid-i Aksa özgürlük bekliyor” diyerek konuşmalarını sürdürdü.

 

“Müslüman’ın Müslüman Kanı Döktüğü Yerde Kazanan Elbette Emperyalizm olur”

Irkçı emperyalizm bir ülkeyi tarumar etmek ve halkını kendine muhtaç hale getirip sömürmek için işgal yolunu seçmediğinin altını çizen Turhan, “Farklı ırklardan, mezheplerden olmak, suyu paylaşmaya, ekmeği bölüşmeye, şehirleri imar etmeye, ülkeyi kalkındırmaya engel değildir.

Ancak emperyalizm, bir şekilde bir ülkede yaşayan halkların arasına yapay tartışmaları sokuyor, insanları birbirine düşürüyor, silah satıyor, çatıştırıyor, çatıştırıyor, silah satıyor, ülke tarumar oluyor, tarumar olmuş ülkeyi yeniden imar etmek için borçlandırıyor, halk borç yükü altında bir ömür köle oluyor. Yitirilen canlar, umutlar, kardeşlik ve sevgi ortamının üzerinden dumanlar yükseliyor.

Irak üç parça haline getirildi, Suriye üç parça. Sırada İran ve Türkiye var. Türkiye ile İran savaşırsa, bu savaşın galibi emperyalizm olur. Çünkü bugün Irak’ta kazanan, Suriye’de kazanan emperyalizmdir. Müslüman’ın Müslüman kanı döktüğü bir dünyada kazanan elbette emperyalizm olur.

Avrupa Gençlik Derneğimize burada çok önemli görevler düşüyor.

Siz burada öncüsünüz.  Buradaki Müslüman kardeşlerimizle İslami duyarlılıklarını artıracak bir şekilde ilgilenmemiz gerekiyor. 

Çocukları, gençleri programlarımızla eğitimlerimizle, onlara samimi yaklaşarak, nefret ettirmeden sevdirerek, zorlaştırmadan kolaylaştırarak en güzel bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Bu bizim omuzlarımıza bırakılan bir Peygamber emanetidir.

Sizin varlığınız sadece Türkiye için değil, Milli Görüş için değil, dünyanın içerisinden geçtiği bu zor süreçte, dünya ve insanlık için çok önemlidir. Siz, bütün insanlık için önemlisiniz” diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Hakikatin Üstünde Hiçbir Bilgi Yoktur”

İslam medeniyetinin büyük bir krizden geçtiğini söyleyen Turhan, “Aslında insanlık küreselleşmeyle birlikte büyük krizler yaşıyor. Bu da İslam medeniyetine yansıyor.

Şimdi biz krizin sebeplerini sadece İslam medeniyetinin haricinde aramayacağız, dâhilinde de arayacağız. Dâhili sebepleri bilmeden, harici sebeplerle mücadele etmemiz mümkün değildir.

Bütün bu krizleri aşmada yolumuzu aydınlatacak yegâne önemli husus ilimdir, bilgidir. Âlimin varlığıdır. Çünkü biz öyle bir medeniyetin çocuklarıyız ki “İkra” diye başlayan bir kitabımız var. İlimsiz bir İslam'ın olmayacağı Kur’an-ı Kerim'in her tarafında açıkça ifade edilmiştir. Bizim medeniyet tarihimizde ilmin yaşadığı kırılmalar vardır. Bu kırılmalardan bir tanesi, ilmi sadece fıkıh siyer gibi metinlere tahsis etmemizdir. Varlığı, kâinatı bir tarafa bırakıp, ilk asırlardan itibaren ilim dediğimiz şey tefsir ve hadisten ibaret olmadı. Fizik, kimya, matematik, astronomi gibi kâinatın ayetlerini bize tefsir eden ilimleri de dini ilim kabul ettik. İlim, dini ve gayri dini diye tasnif edilmez. Bu tasnif Kur’an-ı Kerim’e aykırıdır. İlim, ilimdir. Avrupa Gençlik Derneğimiz gençlerimizi mühendisliklerden biyoteknolojiye her alana yönlendirecek bir ufuk verecek ve en başarılı akademisyenleri çıkaracaktır.

Avrupa Gençlik Derneği çok dilli ve çok kültürlü bir sahada çalışma yapacak. Tek tip okuma yapmayız. Ne hakikatten vazgeçebiliriz ne de hikmet arayışından. Hakikatin üstünde hiçbir bilgi yoktur. Biz okuyacağız, her okumamızı da hakikatin bilgisiyle kontrol edeceğiz. Dünyamızı makam ve servet üzerine değil hakikatlerin üzerine kuracağız. Bütün bunları yaparken evrensel yani cihanşümul bir bakış açısına sahip olacağız” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı