image

Anadolu Gençlik Derneği’nin ”Seccadeni al da gel” davetiyle dolup taşan meydan, tekbir sesleri ile inledi.  Dinleyenlerin Ramazan’-ı Şeriflerini kutlayan AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “Bugün burada, İstanbul’umuzda, 482 yıl boyunca kıyam, rüku, secdelere ev sahipliği yapmış Ayasofya Camiimizin yanındayız. Ayasofya Camimizin yanında olmak İstanbul’umuzun yanında olmaktır. İstanbul herhangi bir metropol kent değildir. İstanbul, dünyanın gidişatına yön vermiş, İslam âlemine payitahtlık yapmış, İslam birliğinin ve İslam kardeşliğinin timsali olmuş bir şehirdir. İstanbul, Mekke’nin, Medine’nin ve Kudüs’ün teminatı olmuş bir beldedir. İstanbul, Endonezya’dan Fas’a İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Nitekim İstanbul’un zayıfladığı bir dönemde de tüm İslam dünyası emperyalist işgallere açılmıştır” diye konuştu.

AYASOFYA 84 YILDIR ESARET ALTINDA

İstanbul’un İslam coğrafyası için önemine de değinen Salih Turhan, “İstanbul’umuz hakkın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehirdir. Aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbul’umuzun fethinin sembolüdür. Ancak, 482 yıl ezanların okunduğu, namazların kılındığı Ayasofya Camiimiz 84 yıldır esaret altındadır. Bugün itibariyle de esaret altındadır. Ayasofya hangi suçu işlemiş ki ona bu esaret reva görülmüş? Ayasofya hangi suçu işlemiş ki içinde Allah’ın adı zikredilemiyor, içinde Allah’ın ayetleri okunamıyor? Biz bu esareti, bu tutsaklığı, bu köleliği kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

FETHİN SEMBOLÜ BAĞIMSIZLIĞI TEMSİL EDER

Ayasofya Camii’nin, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfı olduğunu hatırlatan Salih Turhan, “  Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması Fatih’e bir vefadır. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır.  Ayasofya Camii, 24 Kasım 1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilmiştir. Ayasofya Camii’nin müzeye dönüştürülmesi, serbest seçimlerin yapılmadığı bir dönemde milletin iradesi hiçe sayılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kararı içeren vesikanın doğruluğu bile şüphe götürmektedir. Cumhurbaşkanının imzasının taklit edildiği ve kararname numarasının da geriye dönük olduğu konuşulmaktadır. Velev ki imzalar ve belgeler gerçek dahi olsa alınan bu kararın yanlıştır ve vicdanlarda yer bulmamıştır.  Bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir” dedi.

BU BULUŞMALAR FETİH VESİLESİDİR

Ayasofya sabah namazı buluşmalarının kutlu bir fethin müjdeleyicisi olduğunu söyleyen AGD İstanbul İl Başkanı Ali Uğur Bulut, “İnşallah bu buluşmalarımız Ayasofya’nın cami olarak açılmasına vesile olacaktır.  Allah hepimizin gayretini arttırsın. 3 gün sonra idrak edeceğimiz Ramazan ayımız hayırlı mübarek olsun inşallah. Allaha emanet olun“ diye konuştu. AGD İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muzaffer Aktürk de sabah namazı sonrasında topluluğa bir dua yaptırdı.


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı