image

Anadolu Gençlik Derneği (AGD),Memur-Sen, Hak-İş, İHH, Cihannüma, ÖNDER gibi sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yüzün üstünde STK temsilcisi ve üyesi, on binlerce Kudüs sevdalısı vatandaş, Anadolu Meydanı’nda biraraya geldi. ‘Özgür Kudüs’ iradesinin alanlardan tüm dünyaya duyuran katılımcılar, ABD ve İsrail’i protesto ederek, Kudüs’ün yanında olduklarını deklare etti. İslam dünyasına da çağrıda bulunan vatandaşlar attıkları sloganlarla, ‘Kudüs’e Özgürlük, İnsanlığa Barış’ mesajları verdi.  On binlerin katıldığı miting programı Kur’an tilavetiyle başladı sinevizyon gösterimi ve Grup Yürüyüş’ün, ‘Özgür Kudüs’ konseriyle devam etti. Mitingde Anadolu Gençlik Derneği, Memur-Sen, Hak-İş, İHH, Cihannüma, ÖNDER Genel Başkanları da birer konuşma gerçekleştirdi. Aralıklarla sloganların yükseldiği programda,  Filistin’de gözleri bağlı şekilde gözaltına alınan Cüneydi’nin amcası Reşat el-Cuneydi de katılarak, meydandaki Kudüs sevdalılarına seslendi. Hamas Lideri İsmail Haniyye de video konferansla mitinge bağlandı, on binlere çağrıda bulundu. Program, sivil toplum kuruluşunun genel başkanlarının coşkulu kitleye hitaplarıyla devam etti. Programa stkların dışında siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri yoğun ilgi gösterdi.

TURHAN: AMERİKA’YI DÜN DE BUGÜN DE YARIN DA KABUL ETMİYORUZ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı Salih Turhan, Trump’ın İsrail’in Başkenti olaraK Kudüs’ü ilan etmesinin beyhude bir ifade olduğunu söyleyerek, “Niçin? Birincisi Amerika diye bir devleti kabul etmiyoruz. Sadece bugün değil, dün de bugün de yarın da, Amerika’yı kabul etmiyoruz. İkincisi, Trump denilen adamın da devlet başkanlığını kabul etmiyoruz. Ayrıca İsrail diye bir devletin olduğunu da inanmıyoruz. İsrail bir devlet değil, dünyadaki en büyük terörist grubudur, devlet mevlet değildir. Kimse bununla ilgili bir iddiada bulunmasın. Ayrıca Beyaz Saray’ın sözcüsü, Türkiye’de ve dünyada Filistin’le yapılan açıklamalarla alakalı, ‘bizim için geçici bir baş ağrısı’ diyor zat. Biz buradan kendisine sesleniyoruz. ‘Senin geçici olarak ifade ettiğin baş ağrısı, kalıcı hastalıklara dönüşecek ve Allah’ın izniyle yerin dibine geçirmiş olacağız seni” diye konuştu. 

KUDÜS’ÜN DOĞUSU DA BATISI DA KUZEYİ DE GÜNEYİ DE İSLAM’INDIR

“Kudüs’ün doğusu da batısı da kuzeyi de güneyi de İslam’ındır, Filistin’indir” diyen Turhan şöyle devam etti: “Çeşitli algı yönetimleriyle, farklı farklı şeylerle, İsrail’le alakalı olumlu cümleler kurmaya çalışıyorlar. Ve Kudüs’ümüzle alakalı, Mescidi Aksa’yla alakalı sanki iki tane devlet varmış gibi konuşuyorlar. Şunu çok büyük bir şekilde ifade edelim, Anadolu Meydanından, Türkiye’mizden dünyaya ifade etmiş olalım: Kudüs’ün doğusu da batısı da kuzeyi de güneyi de İslam’ındır, Filistin’indir. Hiçbir şekilde ifade edilenleri kabul etmiyoruz. Kudüs’le alakalı, orada kimlerin olacağını, kimlerin olması gerektiğini biz demedik ki, Rabbimiz takdir etti. Rabbimiz, o toprakların İslam’ın olduğunu ilan etti. Bu hak Hz. Âdem’den bugüne kadar, o yüzden bir karışını veremeyiz.”

ERBAKAN HOCA’NIN EMANETİNİ TAŞIYORUZ

Filistin topraklarının pazarlık konusu dahi edilemeyeceğine vurgu yapan Turhan, “Biz öyle bir inancın evlatlarıyız ki, Sultan Abdülhamit Han’a geliyorlar, diyorlar ki ‘borçların karşılığında şu Filistin topraklarını bize ver.’ Ne diyor Sultan Abdülhamit, ‘ne demek Filistin’in verilmesi, oralar kanla alındı bir karışını bile vermeyiz.’ O acıdan bu pazarlık konusu bile yapılamaz. Ve yine muhterem kardeşlerim, Şeyh Ahmet Yasin, o tekerlekli sandalyesinden ümmete seslenerek, ‘biz burada mücadelemize devam ediyoruz. Mescidi Aksa sadece Filistin’lilerin değil, bütün Müslümanlarındır.’ ‘Sahip çıkın’ diyen şeyh Ahmetlerin torunlarıyız. O açıdan hiçbir şekilde Kudüs’ten vazgeçmeyiz. Yine ‘İsrail sadece güçten anlar, ona anladığı dilden konuşmak lazım’ diyen ve yine ‘eğer bu İsrail’i çok seviyorsanız, gidin Kuzey Amerika’dan toprak verin’ diyen, Necmettin Erbakan Hocamızın emanetini taşıyoruz. O açıdan vermeyiz bu toprakları muhterem kardeşlerim.”


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı