image

Türkiye’nin geleceğini inşa etmek adına önemli ve tarihi çalışmalarda bulunan Anadolu Gençlik Derneği, medya alanında da gençleri bilinçlendirmeye devam ediyor. AGD Tanıtım ve Medya Komisyonu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Medya Akademisi, hafta sonu Ankara’da yapılan eğitim programlarıyla başladı. ‘’Ahlaklı bi medya’’ sloganıyla oluşturulan akademi, farklı illerden yapılan yüzlerce başvuru arasından seçilen 80 üniversiteli gence 6 ay boyunca yazarlık, video-kurgu, grafik-tasarım ve yeni medya alanlarında eğitim verecek. Akademiyle medya sektöründe çalışacak ahlaklı, bilinçli, farkında ve dürüst bir gençlik yetiştirmek amaçlanıyor.

İki gün boyunca süren eğitimlerin ilk günü AGD-MGV Genel Başkan Yardımcısı Kemal Abacı’nın açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından edebiyatçı-yazar Ali Haydar Haksal medya ve edebiyat, Mustafa Çuhadar medya ve din, sinema eleştirmeni İhsan Nurullah Kabil medya ve sinema üzerine söyleşi gerçekleştirdi.  Programların ikinci ve son günü ise Necmettin Asma’nın medya ve grafik konulu söyleşisinin ardından atölye çalışmalarıyla sona erdi.

Medya akademisi hakkında konuşan AGD-MGV Genel Başkan Yardımcısı Kemal Abacı, ‘’Geçtiğimiz yıl medya akademisiyle alakalı ilk besmelemizi çekmiş olduk. Amacımız sloganımızın da ortaya koyduğu gibi ahlaklı bir medya oluşturmaktır. Gençlik kitlesini bir şekilde medya alanlarına yönlendirmeye çalışıyoruz. Tabi bu çalışmada arkadaşlarımıza herhangi bir yerde para kazanmak veya makam sahibi olmaları için değil, bunları yaparken ahlak sınırları dışına çıkmamaları gerektiğini belirtiyoruz. Öğrencilerimizin yeteneklerine göre dört farklı birim belirledik. Video-kurgu, grafik-tasarım, yeni medya ve yazarlık olarak seçtiğimiz bu dört birim günümüz medyasında en sık kullanılan alanlar arasında yer alıyor. Bu programlar ilk programlarımız oldu. Altı ay boyunca sürdüreceğimiz akademi programına süreklilik gösteren kardeşlerimize de kasım ayında sertifika programı düzenleyeceğiz. Geçen yıl 50, bu yıl 80 kişiyle başladık. Usta-çırak ilişkisi çerçevesinde sunum, söyleşi ve atölye çalışmalarıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerimize iyi bir eğitim vermeyi amaçlıyoruz. Her ay bu şekilde buluşma gerçekleştireceğiz. Haftalık olarak öğrencilerimize ödevler vereceğiz. Eğitimcilerin alanında önemli çalışmalar yapmış, işin muhteviyatını ve doğasını iyi bilen kişilerden olmasına gayret gösteriyoruz’’ şeklinde konuştu.

Bunların yanı sıra medya akademisine katılan öğrencileri farklı çalışmalara da dahil ettiklerini belirten Abacı, ‘’Geçtiğimiz yıl yazarlık bölümündeki arkadaşların kaleminden derleme bir kitap çıkardık. Sosyal medya ile alakalı ciddi çalışmalar yapılıyor. Sosyal medyadaki bazı hesapların ahlaksız tavırlarına karşı nasıl bir tavır alınması gerektiğini anlatıyoruz. Grafik-tasarım bölümünde afiş çalışmaları ve görsel tasarımlar ortaya konuyor. Video-kurgu ile alakalı çeşitli belgeseller ve sinevizyonlar yapılıyor. Ayrıca ekibimizden arkadaşlar zaman zaman İstanbul ve Diyarbakır gibi farklı illerde toplanıp ziyaretler gerçekleştiriyorlar. Buralarda kendi bölümleriyle alakalı çalışmalar yapıyorlar. Aynı zamanda TRT ve Anadolu Ajansı gibi önemli kurumlar ziyaret ediliyor. Bu şekilde bütün arkadaşlarımız çalışmalarda aktif olarak bulunuyorlar’’ dedi.

AGD Medya Akademisi öğrencilerinden Osman Kamil Başören, ‘’Sakarya’dan katılıyorum. Günümüzde medya organları insanların algılarıyla oynuyor. İnsanlar yanılgılarla yaşıyorlar. Ayrıca medyamızda da bir tekelleşme söz konusu. Yazarlık bölümünü tercih ettim. Biz gençler olarak bu algı operasyonlarını ve tekelleşmeyi buradan yola çıkarak yıkacağız. Burada olmaktan çok mutluyum. Emeği geçenlere teşekkür ederim’’ ifadelerinde bulundu.

Akademi öğrencilerinden Yunus Emre Kaynak ise, ‘’Geçtiğimiz yıl da bu akademiye katılmıştım. Büyük tecrübe ve deneyim kazandığımı düşünüyorum. Benim için burası hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Sözümüzü, fikrimizi ve kalemimizi para kazanma kaygısıyla değil, ahlaklı bir şekilde kullananlardan olmak istiyoruz’’ şeklinde konuştu.


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı