image

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Nisan ayıGenişletilmiş Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Batıkent Birikim Okulları’nda gerçekleşen toplantıda konuşan AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “Ateizme, deizme ya da bir başka -izm’e sapmış gençlerimize ‘Sizi bunlara iten sebepler nelerdi?’ diye sorulduğunda hepimizin payına düşen bir vebal olacaktır sanıyorum” diye değerlendirmede bulundu.

TOPLUMSAL BAĞLAR ÇÖZÜLÜYOR

TÜİK verilerine göre üniversite mezunu genç işsiz oranının yüzde 20’nin üzerinde olduğunu kaydeden Turhan, “2017 yılında 52 atanamayan öğretmen adayı intihar etti. 109 bin öğretmen açığı varken 20 bin atama yapılıyor. Yine 2017 yılında KHK ile ihraç edilen 50’den fazla kişi intihar etti. Açlık korkusu, iş bulamama, eve ekmek götürememe, sıcak bir yuva kuramama kaygısı intiharları tetikliyor. İntihar edenler kendi yaşamlarına son verirken, geride kalanlar başka travmalar geçiriyor. Toplumsal bağlar çözülüyor. Olup biteni iyi analiz etmek lazım” şeklinde konuştu.

SAYGIYA İHTİYAÇ VAR

Turhan, kendini değersiz hissedip çıkış yolu bulamayan gençlerin intihar yolunu seçtiğine dikkat çekerek, konuşmasına şöyle devam etti: “Çıkış yolunu intiharlarda arayanlar olduğu gibi gençlerimiz arasında uyuşturucu bataklığına saplananlar da az değil. Türkiye Uyuşturucu Raporu’na göre 2016 yılında Türkiye genelinde 81 bin 222 uyuşturucu vakası meydana geldi. Bu olaylarda 100 bin şüpheli yakalandı. Tabii bu rakamlar tespit edilebilen rakamlar. Tespit edilemeyenleri tahayyül etmek dahi istemiyoruz. Diğer taraftan son yıllarda aileyi koruma adına çıkarılan kanunlarla bizzat aile bağları tarumar ediliyor. Kadın ve erkeğin yasalardan önce birbirlerine karşı merhamete, sevgiye, saygıya ihtiyaçları var.”

DERDİMİZ KÖTÜLÜK TESPİTİ YAPMAK DEĞİL

Ailenin, cıvataları sıkılınca çalışmaya devam edecek bir makine olmadığına dikkat çeken Turhan, “Köyden kente göç, taşımalı ve zorunlu eğitim, zorlaşan geçim koşulları, apartmanlarda istiflenme, toprağın insansızlaştırılması, insanın topraksızlaştırılması, biten tarım ve hayvancılık, mahallenin yerini insanların birbirlerine yabancılaştığı sitelerin alması, banka kredileri, televizyon dizileri; bütün bunları üst üste koyduğumuzda karşımıza yasal düzenlemelere indirgenmiş evlilikler, çocuk edinmeler ve boşanmalar çıkıyor. Kapitalist sistem, karşısında güçlü bağları olan aileler değil, maddi yaptırımlarla kontrol edebileceği bireyler görmek istiyor. Bizim derdimiz kötülüklerin tespitini yapmak değildir. Bizim derdimiz iyiliklere, güzelliklere giden çıkış yolunu göstermek; iyilikler güzellikler için gayret etmek ve iyiliklere güzelliklere kavuşmaktır” şeklinde konuştu.

ADALETİ TESİS ETMELİYİZ

Batı’nın her alanda hâkimiyetini sürdürdüğünün altını çizen Turhan, şunları kaydetti: “Batı’nın bu üstünlüğü yeryüzüne barış ve adalet getirdi mi? Elbette hayır. Geçtiğimiz yüzyıla iki dünya savaşı sığdırdık. Milyonlarca insan öldü, milyonlarca insan çeşitli organlarını yitirdi, engelliler ordusuna katıldı. Binlerce şehir ve köy, meskenler, hastaneler, işyerleri tanınmaz hale geldi. Filistin’de İsrail’in, Afganistan’da ABD’nin işgali devam ediyor. Temelde coğrafi ve zihni parçalanmışlık problemi olan Müslümanların, bu parçalanmışlıkları ortadan kaldırma projesi olan Milli Görüş etrafında toplanması gerekir. Bizim görevimiz insanları zorla Müslüman yapmak değil, Müslüman olsunlar ya da olmasınlar, bütün insanların haklarını gözetmek, bütün insanlar arasında adaleti tesis etmektir.”


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı