image

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), ülkemizin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmaya devam ediyor. Her yıl Çanakkale Zaferi’nin önemine binaen Çanakkale şehitliğini ziyaret eden AGD üyesi gençler, bu yıl da şehitlerimizi yalnız bırakmadı. Sabah namazı programından sonra ‘250 Bin Şehide 250 Bin Fidan’ çalışması kapsamında şehitlerimiz anısına fidan dikimi gerçekleştirildi. Ardından şehitlerimizi ziyaret eden gençler, manevi atmosferde dualar okudular. Programlara katılan AGD ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, ‘’Sadece Türkiye’den değil, çok uzak diyarlardan gelip burada şehadet şerbeti içenler var. Şehitlerimizi anmaktan ziyade anlamamız gerekir’’ dedi.

ŞEHİTLERİ ANMAKTAN ZİYADE ANLAMALIYIZ

Gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Turhan, “Gençliğimiz birçok yanlışa sürükleniyor. Gençliğimizin bu sıkıntılardan kurtulabilmesi açısından Anadolu Gençlik, Milli Gençlik olarak 40 yıldan fazladır bu faaliyetleri gerçekleştiriyor. Çanakkale cihadında şehadet şerbetini içen 250 binden fazla ecdadımızın yanında ve izinde olduğumuzu göstermek için buradayız. Bu çalışmaları yaparken aslına uygun yapmak gayreti içerisindeyiz. Şehitleri anma meselesinden ziyade şehitleri anlamak çalışmasını yapma gayretindeyiz. Şehitlerimizin izinden gitmek ile alakalı programlarımızı bütün Türkiye’de ortaya koymak derdindeyiz. 250 bin şehide 250 bin hatim çalışmasıyla Kur’an rehberliğinde gittiğimizi göstermek noktasında birçok program inşa ediyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇANAKKALE, ÜMMET OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİDİR”

Çanakkale cihadını gündeme getirdiğimizde sadece Türkiye’den gelen Müslümanların cihadı olarak değerlendirmememiz gerektiğinin altını çizen Turhan, “Burada dünyanın birçok bölgesinden, Gazze’den, Kudüs’ten, Ramallah’tan, Şam’dan, Bağdat’tan, Avustralya’dan Müslüman askerlerin gelip buralarda şehadet şerbetini içtiğini bizatihi göreceksiniz. Türkiye’de en çok şehit veren ilimiz Tokat’tır. Bundan daha ilginci ise 8 yıldan fazla sıkıntının kol gezdiği, bir milyondan fazla insanın canını teslim ettiği Suriye’den, Tokat ilimizdeki şehit sayısının iki buçuk katı daha fazla şehit var kardeşlerim. Bu da bizim ümmet olduğumuzu, İslam coğrafyası içerisinde ekilen ayrılık tohumlarına karşı Çanakkale’nin bir merhem olduğunu göstermektedir. Pakistan, Türkiye’den çok uzak bir yerde olmasına rağmen Çanakkale cihadı başladığı vakit Pakistanlı üniversiteli gençler bir çalışma başlatmışlar. Demişler ki Çanakkale savunması sadece oranın değil, Kudüs’ün, Mekke’nin, Medine’nin savunmasıdır, bizim bu cihada destek olmamız gerekir demişler ve bu gençler bir yardım faaliyeti yapmışlar. Maddi durumu iyi olmayıp çocuğunu satmayı düşünen hanım kardeşlerimiz dahi olmuş. Bunlar neyi gösteriyor? Bir ırkın üstünlüğü olamaz” dedi.

“BU ÜLKENİN HARCI OLAN TEŞKİLATLARIZ”

Müslümanların bir ve beraber olması gerektiğine dikkat çeken Turhan, “Müslümanlar ancak kardeştir şuurunu zihinlerimize yerleştirmemiz gerekiyor. Buraları dolaştığımızda Diyarbakır’dan, Batman’dan, Van’dan, Edirne’den ve Türkiye’nin her tarafından ırkı, rengi farklı ama ben Müslümanım diyen binlerce evladımızın şehadet şerbetini içtiğini görüyoruz. Bizler Anadolu Gençlik olarak, Milli Gençlik olarak bu ülkenin harcı olan teşkilatları olarak, şehidi şehit yapan mana ile inşallah bu şuuru hem Türkiye’mizde hem de İslam coğrafyasında Müslümanların kardeşliğini ifade edeceğiz. Bu ziyareti turistik bir ziyaret değil, şehitlerimizi anlamak noktasında bir ziyaret olduğunu zihnimizden çıkartmayacağız” açıklamalarında bulundu.


Facebook Twitter

Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


11 Ocak

Hak ve Adalet Konferansı

19:30
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
08 Nisan

Grafik Tasarım ve Baskı Süreçleri Eğitimi

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00

Yukarı