» Anasayfa / » Genel Başkanımız Salih TURHAN Beyin’in Cizre ve Silopi’de yaşananlar hakkındaki açıklaması

Genel Başkanımız Salih TURHAN Beyin’in Cizre ve Silopi’de yaşananlar hakkındaki açıklaması

"Her birinin nüfusu yüz bini aşkın iki ilçemiz olan Cizre ve Silopi’deki öğretmenlerin apar topar hizmet içi eğitime çağırılması hem bölge halkında hem de gelişmeleri yakından takip eden herkeste endişelere yol açmıştır. Hizmet içi eğitimle ilgili de öğretmenlere, “seminerleri herkes kendi memleketinde alacak” şeklinde bir mesajın gitmesi konuya ilişkin şüpheleri hepten arttırmıştır." dedi. 

ÖĞRETMENLER AÇIK HEDEF HALİNE GETİRİLMEMELİ
 
Genel Başkanımız Sayın Salih TURHAN, devletin teröre karşı otoritesini gösterebileceğini vurgularken , "Öğretmenler olmak üzere hiçbir memur yapılan uygulamaların yanlışlığı nedeniyle açık hedef haline getirilmemelidir." ifadelerine yer verdi.

Resmi makamlarca herhangi bir açıklama yapılmadan her birinin nüfusu yüz bini aşkın iki ilçemiz olan Cizre ve Silopi’deki öğretmenlerin apar topar hizmet içi eğitime çağırılması hem bölge halkında hem de gelişmeleri yakından takip eden herkeste endişelere yol açmıştır. Hizmet içi eğitimle ilgili de öğretmenlere, “seminerleri herkes kendi memleketinde alacak” şeklinde bir mesajın gitmesi konuya ilişkin şüpheleri hepten arttırmıştır. Eğer Cizre ve Silopi’de bir sokağa çıkma yasağı uygulanacak ve çok yoğun bir kaos ortamı yaşanacaksa diğer memurların çağrılmamasının gerekçesi nedir? Kaldı ki biz 30 yılı aşkın süredir bir zamandır süren meselelerin 3-5 gün içerisinde yapılacak operasyonlarla biteceğini inanmıyoruz. Ayrıca zaten bölge halkı hem açılan hendeklerden hem de sokağa çıkma yasağından rahatsızdır. 
 
Devlet teröre karşı otoritesini elbette göstermelidir. Ancak başta öğretmenler olmak üzere hiçbir memur yapılan uygulamaların yanlışlığı nedeniyle açık hedef haline getirilmemelidir. Dönemin ortasında öğrencilerin öğretmensiz bırakılması da eğitim öğretim açısından ayrıca bir handikaptır. Bir grup öğretmenin bölgede kalıp “biz öğrencilerimizi terk etmeyeceğiz” açıklaması ise eğitim camiasının çok daha büyük yaralar almasına sebebiyet verecektir. Bir grup öğretmen bölge halkının kaderini paylaşırken, diğerleri bölgeyi terk etmiş pozisyonuna düşecektir. Bu durumda yaşanılan bir kaosun ardından sular durulduğunda öğretmenlerin geri dönüşü nasıl olacaktır. 
 
Biz bu kararın istişare edilmeden alındığını düşünüyoruz. Suriye’de ve Akdeniz’de sıcak gelişmeler yaşanırken ve ülkemizin komşularıyla ilişkileri iyice gerginleşmiş bulunurken, böyle bir olayın o gelişmelerden bağımsız bir adım olmadığı da düşünüyoruz. Meseleler bölgenin kanaat önderleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla halkla hep birlikte çözülmelidir. Bölge insanı kan akmasını istememektedir. Resmi makamlar ne olup bittiğine dair en kısa sürede bir açıklama yapmalıdır. Öğretmenler görev yerlerine geri dönmelidir. Çözüm başta ABD ve İsrail olmak üzere uluslararası güçlerin bölgeden elini eteğini çekmesi sağlanarak, bölge halkı ile birlikte gerçekleştirilmelidir. 

 

 

» İlgili Başlıklar

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış