» Anasayfa / » Bölgesel İlçe Başkanları Eğitim Toplantılarının İlki Diyarbakır'da Gerçekleştirildi

Bölgesel İlçe Başkanları Eğitim Toplantılarının İlki Diyarbakır'da Gerçekleştirildi

Anadolu Gençlik Derneği 40’ıncı dönem çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Diyarbakır'da yapılan İlçe Başkanları eğitim toplantısına katıldı.
Turhan’ın “Niçin Anadolu Gençlik ?” konusunu anlattığı eğitim toplantısında Temel Esaslar, Teşkilat Çalışma Modeli, Motivasyon ve İletişim, Sosyal Yapının Güçlendirilmesi ve Siyasi Zihniyetlerin Stratejileri konuları ele alındı.
 
Anadolu Gençlik Derneği 40’ıncı dönem çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  İlçe Başkanları Eğitim Toplantılarının ilk ayağı Diyarbakır’da gerçekleşti. Toplantıya Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan da katıldı. Turhan’ın “Niçin Anadolu Gençlik ?” konusunu anlattığı eğitim toplantılarında Temel Esaslar, Teşkilat Çalışma Modeli, Motivasyon ve İletişim, Sosyal Yapının Güçlendirilmesi ve Siyasi Zihniyetlerin Stratejileri konuları da masaya yatırıldı.
 
İslam Coğrafyası İşgallerle Tarumar Ediliyor
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, İslam coğrafyasının bir taraftan işgallerle tarumar edildiğini anlattı. Irkçılık, mezhepçilik ve bölgecilik sendromlarının işgallerden daha çok hasar verdiğine değinen Turhan, özellikle Ortadoğu’da ve Afrika’da sözde İslam kisvesi taşıyan taşeron terör örgütlerinin bölgeyi ırkçı emperyalizmin istediği kıvamına getirdiklerini hem de Müslümanlar arasına kin ve nefret içeren nifak tohumları attıklarını belirtti.
 
Dünya’nın evrenin içerisinde bir toz zerresi gibi olduğunu hatırlatan Turhan, “Peygamberlerin naaşları da, firavunların cesetleri de bu gezegenin kabuğunda bulunuyor. Tanıklarımız, sevdiklerimiz, adını duyduklarımız, dost bildiklerimiz, düşman bildiklerimiz, hep birlikte bu soluk mavi gezegen üzerinde yaşıyoruz. Az ötemizdeki Dicle’nin suyu,  Fırat’ın suyu binlerce yıldır bu gezegenin üzerinde akıyor.  Ama bir insan en çok yüz yıl yaşıyor. Beklentilerimiz, tutkularımız ve hedeflerimiz sadece ve sadece bu gezegene dairse akıttığımız terin, emeklerimizin, çabalarımızın bu soluk mavi gezegenin üzerinde zayi olmasını kaçınılmazdır” diyerek sözlerini sürdürdü.
 
ABD, İngiltere, Fransa ve uzantılarının bölge insanının hayrına tek bir iş yapmayacaklarını belirten Turhan, “Zaten taşerön terör örgütlerinin varlık sebebi olan güçlerle bu taşeron terör örgütlerine karşı yapılacak olan sözde operasyonlar ırkçı emperyalizmin Irak’tan sonra Suriye’ye de yerleşmesi içindir. Olup bitenlerin bölgedeki tek kazananı İsrail’dir. Mezhebi, ırkı, rengi, dili ne olursa olsun bölge ülkeleri ve bölgede yaşayan topluluklar çözümü dışarıda değil içeride aramalıdır. Elbette çözüm İslam Birliği’dir” uyarısında bulundu.
 
Esnaf Avm’ye Kurban Ediliyor
 
Turhan, yaptığı konuşmada göç ve kentsel dönüşümle birlikte gündeme gelen toplumsal dejenerasyona değindi.  Köy nüfusunun hızla azalmasıyla birlikte göç alan yerleşim birimlerinin hafızası olmayan merkezler haline dönüştüğüne dikkat çeken Turhan, “Göçle birlikte artan konut ihtiyacı beraberinde konut kredisi kullanımında da artışı getirmiştir. Faiz ödemlerine yetişmeyen bütçeler aile ortamında huzuru kaçırmıştır. Ekranlardan pompalanan tüketim tutkusu kredi kartlarını patlatmıştır. Bakkal, kasap, manav beş kuruş daha ucuz diye AVM’ye kurban edilirken öte yandan rafların cazibesi ihtiyaç olunmayan ürünlerin de konutlara girmesine vesile olmuştur. Her iki buçuk saatte bir, bir intihar vakasının yaşanması tesadüf değildir. Madde bağımlılığında artış tesadüf değildir” diye konuştu.
 
Mevcut ekonomik politikaların, imar uygulamalarının, kadın, aile politikalarının ve eğitim sisteminin toplumsal çözülmeyi de beraberinde getirdiğini kaydeden Turhan, “Ailenin geleceği, sokağın ve mahallenin geleceğinden geçer. Hafızası olmayan mekânlarda toplumsal dayanışmanın yerini bireysel çözüm arayışları alır. Bireyselleşme de beraberinde yalnızlaşmayı getirir. İslam bize yalnızlaşmayı değil, insanları hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten alıkoyan bir topluluk olmayı emreder. Biz tercihlerimizi toplumsal dokuyu yeniden inşa etmek üzere yapmak zorundayız” dedi.

» İlgili Başlıklar

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış