» Anasayfa / » AGD Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı Gerçekleştirildi

AGD Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı Gerçekleştirildi

Adil Düzenin Savunucularıyız
 
Anadolu Gençlik Derneği Şube ve Bölge Başkanları Toplantısı iki ayrı merkezde Ankarada gerçekleştirildi.
 
Anadolu Gençlik Derneği Şube ve Bölge Başkanları Toplantısı iki ayrı merkezde Ankara’da gerçekleştirildi. Her iki programda konuşan AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, önemli açıklamalarda bulundu. 28 Şubat sürecinin etkilerinin hala devam ettiğini belirten Turhan, serbest bir hava varmış gibi düşünülmemesi gerektiğine dikkat çekti. Turhan, nefret söylemi ile bir yere varılamayacağını belirterek, söylemlerin özenle seçilmesi gerektiğini kaydetti. Geçen yıl Konya’da camları kırık evde donarak hayatını kaybeden bebeği hatırlatan Turhan, “Bu ülkede önceki yıl bir Yılbaşı öncesinde Konya’da tek odalı camları kırık bir evde bir bebek donarak öldü. Geride bıraktığımız yıl da yine bu Yılbaşı öncesinde de Adana’da sokakta kalan Suriyeli bir annenin bebeği donarak öldü. Şimdi nerede yapılan Yılbaşı Kutlamasında bunlardan bahsedildi” dedi.
 
600 Noktada Fetih Programı Gerçekleştirdik
 
81 ilde 600 ayrı noktada gerçekleşen Mekke’nin Fethi programları hakkında bilgiler aktaran Turhan, “Geçtiğimiz hafta 81 Şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada Mekke’nin Fethi Programını icra ettik. Yüz binler salonlarda, milyonlar ekranlarda Fetih Programlarımızı izledi. Birçok kanalda, gazetede, haber portallarında yer aldık. Programlarımızdan dolayı sürur duyanlar olduğu gibi eleştirenler de oldu. Yaptığımız çalışmaların ses getiriyor oluşu üzerimize düşen sorumluluğu daha da artırıyor. Bu çalışmalarda daha dikkatli olacağız” dedi.
 
Nefret Söylemi İle Bir Yere Varılamaz
 
Nefret söylemi ile bir yere varılamayacağı ve söylemlerin özenle seçilmesi gerektiğini kaydeden Turhan, “Şimdi ‘Noel’e Hayır!’ demek,  bir inancın kutsal gününe karşıymışız izlenimi veriyor. Bakın bizim yaptığımız çalışmada ‘Yılbaşı Kutlamalarını Reddediyoruz’ ibaresi var. ‘Kalplerde merhamet yitmesin’ ibaresi var. Biz kelimelerimizi özenle seçeceğiz. Nefret söylemi ile bir yere varamayız. Bu her yerde Noel Baba figürü paylaşılsın, çocuklarımızın algı dünyasına yerleştirilsin,  biz de bu olup bitene ses çıkarmayalım demek değildir. Aynı figürü biz niye paylaşıyoruz? Bu yapılsın istemiyoruz. Bilboardları, reklam panolarını, afiş ve pankartları çirkinleştirilmiş ya da imgeleştirilmiş Noel Baba figürleri ile doldurmayalım” dedi.
 
Her 6 Saniyede Bir Çocuk Ölüyor
 
Geçen yıl Konya’da camları kırık evde donarak hayatını kaybeden bebeği hatırlatan Turhan, her geçen 6 saniyede bir çocuğun açlıktan öldüğünü belirterek, “Bu ülkede önceki yıl bir Yılbaşı öncesinde Konya’da tek odalı camları kırık bir evde bir bebek donarak öldü. Geride bıraktığımız yıl da yine bu Yılbaşı öncesinde de Adana’da sokakta kalan Suriyeli bir annenin bebeği donarak öldü. Şimdi nerede yapılan Yılbaşı Kutlamasında bunlardan bahsedildi? Her 6 saniyede bir 1 çocuk açlık nedeni ile ölürken sadece Almanya’da Yılbaşı Kutlamalarında 72 Milyon Euro’luk havai fişek patlatıldı. Bu bizim eski paramızla 200 trilyonu geçer” diye konuştu.
 
58 Lira Zam Patronları Şoke Etmiş
 
Bazı medya organlarında asgari ücret ile ilgili çıkan haberleri eleştiren Turhan, “Bir de 31 Aralık günü muhafazakâr bir gazetede ilginç bir haber vardı. Haberin başlığı aynen şöyle: ‘Asgari Ücret Patronları Şoke Etti’ Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1255 Türk Lirası olduğu bir ülkede asgari ücrete yapılan 58 Lira zam patronları şoke etmişmiş. Bu haberde çalışandan yana, emekten yana, yoksuldan yana, yoksundan yana, haktan yana bir yaklaşım var mı Allah aşkına?” şeklinde konuştu.
 
 “Kelimenin, sözün gücüne inanıyoruz”
 
Bazı okullarda AGD’ye karşı baskıların olduğunu dile getiren Turhan, “Sosyal Medyada görüyorsunuz. Bazı gruplar bizi okullarda istemediklerine dair pankartlar asmışlar, afişler yapıştırmışlar, sağa sola yazılar yazmışlar. Şimdi biz bu ülkede ‘silm’ düzeninin, barış düzeninin, hakkı üstün tutan adil düzenin savunucularıyız.  Kelimenin, sözün gücüne inanıyoruz. Bu arkadaşlarla en ufak bir sürtüşme yaşansın istemiyoruz. Bir kutu çikolata alacağız. Her biriyle gidip tanışacağız. Ziyaret edeceğiz. Kendimizi anlatacağız. Bardak eğilmez, sürahi eğilir. Bunu unutmayacağız. Okullarda, üniversitelerde sıkıntı çıkaran grupların dışarıda merkezlerini, temsilcililerini ziyaret edeceğiz. Randevu alıp ziyaret edeceğiz” diye konuştu.
 
 Enerjimizi çatışmalara harcamayacağız
 
Çatışmadan uzak bir şekilde zamanın daha fazla gence ulaşmak için harcanması gerektiğine dikkat çeken Turhan, “Bir üniversitede 20 bin öğrenci var. Bir grup 200-300 kişi. Her hangi bir grupla bağlantısı olmayan en az 15 bin öğrenci var. Bunu da hesaba katacağız. Yani enerjimizi sürtüşmelere ayırırsak birçok gence ulaşmaya zaman bulamayacağız. Aynı şekilde Doğu illerimizde de farklı gruplar arasında yeni bir çatışma süreci oluşturulmaya çalışılıyor. Biz bizim gibi düşünen ya da düşünmeyen kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Bölge halkının bir kısmını yok sayan, düşman kabul eden hiçbir platformun içinde yer almayız” dedi.
 
 28 Şubatın Etkilere Hala Devam Ediyor

28 Şubatın etkilerinin hala devam etiğin belirten Turhan, “Yakın tarihte yaşananları tekrar tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. 1996 Haziran’ında kurulan Refah-Yol Hükümetinin D-8 Projesinin ilk adımlarını atması ve Kamu-Tek hesabının faizle beslenen küresel güçleri ve yerli uzantılarını rahatsız etti. Ekim 1996’da küresel güçler Refah-Yol Hükümetini yıkmak ve Cennetmekân Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı durdurmak için harekete geçti. 28 Şubat denilen ve bize göre halan devam eden, tekrar ediyorum bize göre halan devam eden süreç başladı” dedi.

» İlgili Başlıklar

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış