» Anasayfa / » 42. Dönem 8. Bölge Divan Toplantısı Antalya’da icra edildi.

42. Dönem 8. Bölge Divan Toplantısı Antalya’da icra edildi.

 42. Dönem 8. Bölge Divan Toplantısı, Antalya Şubemizin ev sahipliğinde Isparta ve Burdur Şubemizinde katılımıyla  Antalya’da icra edildi.
 
Divan toplantısı Bangladeşli Nurullah Muhammed’in Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.
                                                                                                                                                              
Program, Genel Başkanımız Salih TURHAN’ın konuşması ile devam etti. Bangladeş, Arakan ve Suriye gibi müslüman coğrafyalarında sıkıntıları değinen Salih TURHAN, yaklaşık 200 yıldır müslümanların her anlamda büyük bir çöküntü içerisinde olduğuna dikkat çekti. Salih TURHAN,“Bakınız Osmanlı Devletine kadar dünyada müslüman ülke sayısı birkaç tane idi. Bu birlik demekti, bütünlük demekti. İslam dünyası tek bir güç olduğu zaman kimse müslümanlara herhangi bir sıkıntı oluşturamadı. Yine bugün yeryüzünü sömüren devletler bundan birkaç yüz yıl evvel şimdiki gibi siyasi ve ekonomik birlikten uzak bir halde idiler. Dünya üzerinde dağınık ve parça parça halinde yaşıyor, hiçbir güce ve kuvvete sahip olamıyorlardı. Ama ne zamanki Osmanlı Devleti yıkıldı, işler tersine döndü. Bu kez islam dünyası parça parça haline geldi, Batı medeniyeti birçok siyasi ve ekonomik birlik meydana getirdi. Hal böyle olunca müslümanların gücü azaldı, işte bugün yaşanan tablo ile karşı karşıya geldik” dedi.
 
Cihatsız İslam olmaz diyen Genel Başkanımız Salih TURHAN, “Cihat yoldaki bir taşı kaldırmaktır; komşusu açken tok yatmamaktır; ana babaya, akrabaya iyilik etmektir; Müslüman olsun ya da olmasın (bakınız bu önemli) her insanın hukukunu korumak ve bu konuda adil olmaktır; insanların en hayırlısı olabilmek için insanlara faydalı olmaya gayret etmektir; sömürünün her türlüsüne karşı direnmektir; özgür ve hak sahibi olarak doğan insanların yine özgür ve hak sahibi olarak yaşayabilecekleri bir ortam oluşturmak için mal ve can ile mücahede etmektir. Cihat ibadeti sadece beden ile ya da sadece mal ile yapılan bir ibadet değildir. Cihat ibadeti, hem beden hem mal hem de can ile yapılır. Cihat, İslam ile insan arasındaki engelleri kaldırma gayretidir. Cihat, insanları cehenneme gönderme için imha etmeyi değil; bilakis, insanların cennete gidebilmeleri için onları yaşatmayı dert edinmektir. Haksız yere kan dökülmesinin, insan emeğinin ve alın terinin çalınmasının, yeryüzünün yağmalanmasının, neslin ifsat edilmesinin, ekinin genetiğinin bozulmasının önüne geçme çabasıdır. Cihat, Müslüman’ın yaşama kayıtsız kalmamasıdır.” dedi. 
 
Türkiye ve Suriye'deki son gelişmeleri değerlendiren Genel Başkan Turhan,"Suriye'den yeniden haberler geliyor, sivillerin, masumların öldüğüne dair. Vicdan sahibi bir insan masumun zarar görmesini istemez. Bizler biliyoruz ki bir milyon masum kişinin ölmesi, beş milyon kişinin evinden barkından vazgeçerek mülteci durumuna düşmesinin nedeni, küresel sömürü sisteminin büyük İsrail planıdır" dedi.
 
Ne olursa olsun Allah nurunu tamamlayacaktır diyen Salih TURHAN, önemli olan bu iş gerçekleşirken bizlerin neler yaptığımız, ne işlerle meşgul olduğumuzdur dedi. Turhan, “takatin sonuna kadar canla başla mücadele etmeliyiz. Yılmadan, yorulmadan koşturmalıyız. İşimizi aşk ile şevk ile yapmalıyız. Bölge divan toplantıma teşriflerinizden ötürü bütün kardeşlerimi yürekten tebrik ediyorum, Rabbimizin çalışmalarımızı ve toplantılarımızı bereketlendirmesini niyaz ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.  
 
Bölge divan toplatışının ardından Genel Başkanımız Salih TURHAN, gençlerle Anadolu Gençlik Derneği Antalya Ortaokullar Komisyonunun organize ettiği "Toprağa Düşen Her Fidan İçin Siz De Bir Fidan Dikin" isimli ağaç dikme programına iştirak etti. 
 

» İlgili Başlıklar

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış